maanantai 9. joulukuuta 2019

Yhteenveto seuraamistani osinkohaastajista

Seuraan tällä hetkellä 36 yritystä, joista 14 on osinkoaristokraattia (DG vähintään 25 vuotta), 8 on osinkohaastajaa (DG vähintään 10 vuotta), 6 on muita osinko-osakkeita (DG vähintään 5 vuotta) ja loput 6 on erikoiskohteita.

Kirjoitin aiemmin seuraamistani osinkoaristokraateista, jonka voit lukea täältä.

Kahdeksasta seuraamastani osinkohaastajasta 4 on salkussani: Fastenal, Texas Instruments, Visa ja Tractor Supply.

Olen analysoinut kaikki seuraamani osinkohaastajat ja määrittänyt niiden arvon kassavirran ja osinkojen diskonttaumalleilla. Keskimääräinen yliarvostus on 13,4% ja tällä hetkellä vain yksi on aliarvostettu (Tractor Supplyn aliarvostus on noin 4%).


TikkeriNimiHinta nytKeskiarvoArvostus
FASTFastenal35.9432.11-10.67%
TXNTexas Instruments122.37114.97-6.05%
VVisa182.17159.68-12.35%
MCOMoody's231.77167.35-27.79%
NKENike97.0076.93-20.70%
ROKRockwell Automation198.18152.59-23.00%
SBUXStarbucks86.3277.60-10.11%
TSCOTractor Supply97.50101.103.69%

Suurin yliarvostus on Moodysilla, joka on keulinut melko paljon (145 -> 230) viimeisen vuoden aikana. Se hinnoitellaan melko kovin kertoimin vaikka toteutunut liikevaihdon kasvu on viimeisen 10 vuoden aikana ollut "vain" noin 6,4 %.

Osingonkorotushistoria on keskimäärin 13,1 vuotta ja P/E luku google financen mukaan keskimäärin 29,8. Keskimääräinen efektiivinen osinkotuotto yahoo financen mukaan on 1,69% ja osinko on keskimäärin 47,08% nettotuloksesta (google ja yahoo financen mukaan).

TikkeriNimiVuodetP/EOsinkoOsinkotuottoPOR
FASTFastenal2026.320.882.49%64.45%
TXNTexas Instruments1622.713.62.98%66.81%
VVisa1234.261.20.66%22.57%
MCOMoody's1033.9420.87%29.29%
NKENike1736.230.981.02%36.60%
ROKRockwell Automation1034.014.082.08%70.02%
SBUXStarbucks1029.581.641.94%56.20%
TSCOTractor Supply1021.381.41.46%30.70%

Rockwellin luvut ovat hieman harhaanjohtavia pitkänaikavälin tuloksentekokykyyn ja osingon turvallisuuteen nähden, sillä viimeisin tulos sisälsi verouudistuksen vaikutukset ja se näkyy nettotuloksessa. Verouudistuksesta korjattu EPS olisi 8,11 USD, jolla osinkomaksusuhde olisi alle 50%.

Olen käynyt läpi yritysten viimeisimmät tilinpäätökset ja sieltä katsonut pitkän aikavälin (2007-viimeinen tilinpäätös) nettomarginaalit ja omanpääoman tuoton (ROE) sekä velkaisuuteen liittyvät tunnusluvut (viimeisin tilinpäätös): pitkäaikainen nettovelka suhteessa omaan pääomaan ja EBIT-tuloksen suhde korkokuluihin (interest coverage).

Yritysten nettomarginaali on keskimäärin 16,75% ja ROE 25,58%. Pitkäaikaista nettovelkaa on n. 21% suhteessa omaan pääomaan. EBIT-tulos kattaa korkokulut keskimäärin n. 43-kertaisesti.

TikkeriNimiNpMROEDtEIC
FASTFastenal12.65%25.12%14.33%79.3
TXNTexas Instruments20.91%28.24%1.00%53.7
VVisa37.78%17.56%25.63%28.1
MCOMoody's24.92%19.36%37.17%8.6
NKENike9.78%25.16%-10.21%99
ROKRockwell Automation11.50%35.34%37.54%19.2
SBUXStarbucks11.01%29.43%44.13%14.5
TSCOTractor Supply5.43%24.44%18.88%38.2

Yllä olevan taulukon perusteella mukaan mahtuu nettovelatonkin yhtiö, nimittäin Nike. Myös TXN on käytännössä nettovelaton. Moodysin oma pääoma on negatiivinen suurista omien ostoista johtuen. Moodysin luvut ovat laskettu käyttäen kaikkia omaisuuseriä (assest) eli ROE onkin ROA ja DtE onkin DtA. Vaikka luvut ovat hyviä, niin Moodys on yllättävän kovin vivutettu, sillä korkokulut katetaan vain 8,6-kertaisesti. Pitää yritysanalyysissa katsoa onko korkokulut hetkellisesti koholla, sillä luvut antavat korkotasoksi suurelta näyttävän n. 4,1%.

Yritysten toimialajakauma on keskittynyt, mikä ei ole yllätys näin pienessä joukossa. Suurin toimiala ovat sykliset perustarvikkeet (discretionary). Nämä ovat kerätty Reutersin sivuilta.

TikkeriNimiToimiala
FASTFastenalIndustry
TXNTexas InstrumentsTechnology
VVisaTechnology
MCOMoody'sFInance
NKENikeDiscretionary
ROKRockwell AutomationIndustry
SBUXStarbucksDiscretionary
TSCOTractor SupplyDiscretionary

Muissa DG-osakkeissa analysointi on vielä hieman kesken, mutta luultavasti vedän ne vastaavaan tapaan yhteen blogiini, kunhan saan ne valmiiksi. Tätä on mielenkiintoista katsoa esimerkiksi 5 vuoden päästä ja katsoa miten tilanne on muuttunut.

tiistai 26. marraskuuta 2019

Yhteenveto seuraamistani osinkoaristokraateista

Seuraan tällä hetkellä 36 yritystä, joista 14 on osinkoaristokraattia (DG vähintään 25 vuotta), 8 on osinkohaastajaa (DG vähintään 10 vuotta), 6 on muita osinko-osakkeita (DG vähintään 5 vuotta) ja loput 6 on erikoiskohteita.

Neljästätoista seuraamastani osinkoaristokraatista 7 on salkussani: 3M, Aflac, Automatic Data Processing, Illinois Tool Works, Altria, Medtronic ja Novo Nordisk.

Olen analysoinut kaikki seuraamani osinkoaristokraatit ja määrittänyt niiden arvon kassavirran ja osinkojen diskonttaumalleilla. Keskimääräinen yliarvostus on 12,4% ja tällä hetkellä vain yksi on selvästi aliarvostettu (Altrian aliarvostus on noin 12%).


TikkeriNimiHinta nytKeskiarvoArvostus
MMM3M170.24165.77-2.63%
AFLAflac54.3053.32-1.81%
AOSA. O. Smith48.7643.41-10.98%
APDAir Products & Chemicals234.74174.87-25.50%
ADPAutomatic Data Processing170.20170.880.40%
BDXBecton Dickinson253.86236.30-6.92%
BF.BBrown-Forman67.7735.59-47.48%
ITWIllinois Tool Works175.18157.10-10.32%
MOAltria49.2655.1211.90%
MKCMcCormick166.62131.66-20.98%
MDTMedtronic111.7894.26-15.67%
PEPPepsi133.83102.17-23.66%
SYKStryker203.10187.63-7.62%
NOVO-BNovo Nordisk380.35333.78-12.25%

Suurin yliarvostus on Brown-Formanissa, joka on keulinut todella paljon viimeisen vuoden aikana. Se hinnoitellaan täysin kasvuyhtiönä vaikka toteutunut liikevaihdon kasvu on viimeisen 10 vuoden aikana ollut vain noin 3,6 %.

Osingonkorotushistoria on keskimäärin 40,1 vuotta ja P/E luku google financen mukaan keskimäärin 30,4. Keskimääräinen efektiivinen osinkotuotto yahoo financen mukaan on 2,32% ja osinko on keskimäärin 73,05% nettotuloksesta (google ja yahoo financen mukaan).


TikkeriNimiVuodetP/EOsinkoOsinkotuottoPOR
MMM3M6120.215.763.44%68.38%
AFLAflac3713.411.082.00%26.67%
AOSA. O. Smith2520.290.961.99%39.95%
APDAir Products & Chemicals3729.774.641.95%58.85%
ADPAutomatic Data Processing4531.353.642.15%67.05%
BDXBecton Dickinson4768.723.081.23%83.38%
BF.BBrown-Forman3539.720.660.99%38.68%
ITWIllinois Tool Works4523.084.282.47%56.39%
MOAltria5052.673.366.86%359.26%
MKCMcCormick3331.732.281.37%43.42%
MDTMedtronic4232.552.161.95%62.90%
PEPPepsi4715.263.822.85%43.56%
SYKStryker2622.522.081.03%23.06%
NOVO-BNovo Nordisk3123.888.152.21%51.16%

Altrian luvut ovat hieman harhaanjohtavia pitkänaikavälin tuloksentekokykyyn ja osingon turvallisuuteen nähden, sillä viimeisin tulos sisälsi massiivisen alaskirjauksen JUUL sijoitukseen liittyen ja se näkyy nettotuloksessa.

Olen käynyt läpi yritysten viimeisimmät tilinpäätökset ja sieltä katsonut pitkän aikavälin (2007-viimeinen tilinpäätös) nettomarginaalit ja omanpääoman tuoton (ROE) sekä velkaisuuteen liittyvät tunnusluvut (viimeisin tilinpäätös): pitkäaikainen nettovelka suhteessa omaan pääomaan ja EBIT-tuloksen suhde korkokuluihin (interest coverage).

Yritysten nettomarginaali on keskimäärin 15,05% ja ROE 32,1%. Pitkäaikaista nettovelkaa on n. 63% suhteessa omaan pääomaan. EBIT-tulos kattaa korkokulut keskimäärin n. 57-kertaisesti.


TikkeriNimiNpMROEDtEIC
MMM3M15.33%35.45%107.80%26.9
AFLAflac11.10%16.52%6.09%18.9
AOSA. O. Smith9.20%16.82%-2.21%67.3
APDAir Products & Chemicals14.18%16.99%6.07%11.6
ADPAutomatic Data Processing13.45%27.47%-4.63%24.3
BDXBecton Dickinson13.29%18.67%83.57%2.9
BF.BBrown-Forman16.35%35.51%162.00%14.3
ITWIllinois Tool Works13.95%32.64%139.00%¨13.9
MOAltria23.02%99.13%71.00%13.7
MKCMcCormick9.88%23.01%124.31%5.2
MDTMedtronic17.39%15.05%40.11%4.3
PEPPepsi11.17%41.23%135.00%8.4
SYKStryker14.47%16.12%41.52%8.9
NOVO-BNovo Nordisk27.87%54.76%-29.17%530.9

Yllä olevan taulukon perusteella mukaan mahtuu muutama nettovelatonkin yhtiö, joka on melkolailla poikkeus. Lisäksi on syytä huomata, että IC-arvot ovat BDX:llä ja MDT:llä matalat, mutta niiden todellinen pitkänaikavälin tuloksentekokyky on parempi kuin mitä GAAP EPS antaa ymmärtää. Tämä johtuu viimeaikaisista yritysostoista. Kassavirta kattaa korkokulut paljon paremmin. MKC:n osalta viime vuoteen sisältyi yritysjärjestely, joka nosti korkokuluja käsittääkseni vain hetkellisesti.

Yritysten toimialajakauma on yllättävän hyvä näinkin pienessä joukossa. Suurimmat toimialat ovat syklittömät perustarvikkeet (staples) ja terveydenhoito (healtcare). Nämä ovat kerätty Reutersin sivuilta.

TikkeriNimiToimiala
MMM3MIndustry
AFLAflacFInance
AOSA. O. SmithIndustry
APDAir Products & ChemicalsMaterials
ADPAutomatic Data ProcessingTechnology
BDXBecton DickinsonHealt care
BF.BBrown-FormanStaples
ITWIllinois Tool WorksIndustry
MOAltriaStaples
MKCMcCormickStaples
MDTMedtronicHealt care
PEPPepsiStaples
SYKStrykerHealt care
NOVO-BNovo NordiskHealtcare

Osinkohaastajissa ja muissa DG-osakkeissa analysointi on vielä hieman kesken, mutta luultavasti vedän ne vastaavaan tapaan yhteen blogiini, kunhan saan ne valmiiksi. Tätä on mielenkiintoista katsoa esimerkiksi 5 vuoden päästä ja katsoa miten tilanne on muuttunut.