tiistai 26. marraskuuta 2019

Yhteenveto seuraamistani osinkoaristokraateista

Seuraan tällä hetkellä 36 yritystä, joista 14 on osinkoaristokraattia (DG vähintään 25 vuotta), 8 on osinkohaastajaa (DG vähintään 10 vuotta), 6 on muita osinko-osakkeita (DG vähintään 5 vuotta) ja loput 6 on erikoiskohteita.

Neljästätoista seuraamastani osinkoaristokraatista 7 on salkussani: 3M, Aflac, Automatic Data Processing, Illinois Tool Works, Altria, Medtronic ja Novo Nordisk.

Olen analysoinut kaikki seuraamani osinkoaristokraatit ja määrittänyt niiden arvon kassavirran ja osinkojen diskonttaumalleilla. Keskimääräinen yliarvostus on 12,4% ja tällä hetkellä vain yksi on selvästi aliarvostettu (Altrian aliarvostus on noin 12%).


TikkeriNimiHinta nytKeskiarvoArvostus
MMM3M170.24165.77-2.63%
AFLAflac54.3053.32-1.81%
AOSA. O. Smith48.7643.41-10.98%
APDAir Products & Chemicals234.74174.87-25.50%
ADPAutomatic Data Processing170.20170.880.40%
BDXBecton Dickinson253.86236.30-6.92%
BF.BBrown-Forman67.7735.59-47.48%
ITWIllinois Tool Works175.18157.10-10.32%
MOAltria49.2655.1211.90%
MKCMcCormick166.62131.66-20.98%
MDTMedtronic111.7894.26-15.67%
PEPPepsi133.83102.17-23.66%
SYKStryker203.10187.63-7.62%
NOVO-BNovo Nordisk380.35333.78-12.25%

Suurin yliarvostus on Brown-Formanissa, joka on keulinut todella paljon viimeisen vuoden aikana. Se hinnoitellaan täysin kasvuyhtiönä vaikka toteutunut liikevaihdon kasvu on viimeisen 10 vuoden aikana ollut vain noin 3,6 %.

Osingonkorotushistoria on keskimäärin 40,1 vuotta ja P/E luku google financen mukaan keskimäärin 30,4. Keskimääräinen efektiivinen osinkotuotto yahoo financen mukaan on 2,32% ja osinko on keskimäärin 73,05% nettotuloksesta (google ja yahoo financen mukaan).


TikkeriNimiVuodetP/EOsinkoOsinkotuottoPOR
MMM3M6120.215.763.44%68.38%
AFLAflac3713.411.082.00%26.67%
AOSA. O. Smith2520.290.961.99%39.95%
APDAir Products & Chemicals3729.774.641.95%58.85%
ADPAutomatic Data Processing4531.353.642.15%67.05%
BDXBecton Dickinson4768.723.081.23%83.38%
BF.BBrown-Forman3539.720.660.99%38.68%
ITWIllinois Tool Works4523.084.282.47%56.39%
MOAltria5052.673.366.86%359.26%
MKCMcCormick3331.732.281.37%43.42%
MDTMedtronic4232.552.161.95%62.90%
PEPPepsi4715.263.822.85%43.56%
SYKStryker2622.522.081.03%23.06%
NOVO-BNovo Nordisk3123.888.152.21%51.16%

Altrian luvut ovat hieman harhaanjohtavia pitkänaikavälin tuloksentekokykyyn ja osingon turvallisuuteen nähden, sillä viimeisin tulos sisälsi massiivisen alaskirjauksen JUUL sijoitukseen liittyen ja se näkyy nettotuloksessa.

Olen käynyt läpi yritysten viimeisimmät tilinpäätökset ja sieltä katsonut pitkän aikavälin (2007-viimeinen tilinpäätös) nettomarginaalit ja omanpääoman tuoton (ROE) sekä velkaisuuteen liittyvät tunnusluvut (viimeisin tilinpäätös): pitkäaikainen nettovelka suhteessa omaan pääomaan ja EBIT-tuloksen suhde korkokuluihin (interest coverage).

Yritysten nettomarginaali on keskimäärin 15,05% ja ROE 32,1%. Pitkäaikaista nettovelkaa on n. 63% suhteessa omaan pääomaan. EBIT-tulos kattaa korkokulut keskimäärin n. 57-kertaisesti.


TikkeriNimiNpMROEDtEIC
MMM3M15.33%35.45%107.80%26.9
AFLAflac11.10%16.52%6.09%18.9
AOSA. O. Smith9.20%16.82%-2.21%67.3
APDAir Products & Chemicals14.18%16.99%6.07%11.6
ADPAutomatic Data Processing13.45%27.47%-4.63%24.3
BDXBecton Dickinson13.29%18.67%83.57%2.9
BF.BBrown-Forman16.35%35.51%162.00%14.3
ITWIllinois Tool Works13.95%32.64%139.00%¨13.9
MOAltria23.02%99.13%71.00%13.7
MKCMcCormick9.88%23.01%124.31%5.2
MDTMedtronic17.39%15.05%40.11%4.3
PEPPepsi11.17%41.23%135.00%8.4
SYKStryker14.47%16.12%41.52%8.9
NOVO-BNovo Nordisk27.87%54.76%-29.17%530.9

Yllä olevan taulukon perusteella mukaan mahtuu muutama nettovelatonkin yhtiö, joka on melkolailla poikkeus. Lisäksi on syytä huomata, että IC-arvot ovat BDX:llä ja MDT:llä matalat, mutta niiden todellinen pitkänaikavälin tuloksentekokyky on parempi kuin mitä GAAP EPS antaa ymmärtää. Tämä johtuu viimeaikaisista yritysostoista. Kassavirta kattaa korkokulut paljon paremmin. MKC:n osalta viime vuoteen sisältyi yritysjärjestely, joka nosti korkokuluja käsittääkseni vain hetkellisesti.

Yritysten toimialajakauma on yllättävän hyvä näinkin pienessä joukossa. Suurimmat toimialat ovat syklittömät perustarvikkeet (staples) ja terveydenhoito (healtcare). Nämä ovat kerätty Reutersin sivuilta.

TikkeriNimiToimiala
MMM3MIndustry
AFLAflacFInance
AOSA. O. SmithIndustry
APDAir Products & ChemicalsMaterials
ADPAutomatic Data ProcessingTechnology
BDXBecton DickinsonHealt care
BF.BBrown-FormanStaples
ITWIllinois Tool WorksIndustry
MOAltriaStaples
MKCMcCormickStaples
MDTMedtronicHealt care
PEPPepsiStaples
SYKStrykerHealt care
NOVO-BNovo NordiskHealtcare

Osinkohaastajissa ja muissa DG-osakkeissa analysointi on vielä hieman kesken, mutta luultavasti vedän ne vastaavaan tapaan yhteen blogiini, kunhan saan ne valmiiksi. Tätä on mielenkiintoista katsoa esimerkiksi 5 vuoden päästä ja katsoa miten tilanne on muuttunut.

perjantai 22. marraskuuta 2019

Veroveivi (GILD) ja uudet sijoituskohteet (ADP ja BKNG)

Johdanto

Olen pitkään harkinnut Betsson ja Pandora positioiden kohtaloa. Myydäkö, pitää vai ostaa lisää? Arvostus on pysynyt edelleen matalalla kohonneista riskeistä johtuen. Myös näkyvyys lähivuosien kehitykseen on heikkoa. Molemmat positiot on tappiolla tällä hetkellä (-24% ja -4%).

Olen päivittänyt myös kaikkien salkkuni yhtiöiden analyysit ja huomasin, että Walmart on selvästi yliarvostettu (34%). Myös Kone on vastaavaan tapaan selvästi yliarvostettu (n. 36%). Nämä positiot on selvästi voitolla.

Olen myös yhä enemmän alkanut sijoittamaan Lynxin kautta edullisempien kaupankäyntikulujen takia. Tästä johtuen olen harkinnut veromyyntejä Nordnetin puolella, jonka jälkeen siirtäisin rahat Lynxiin ja sijoittaisin ne siellä takaisin markkinoille. Gilead olisi sellainen, jota ostaisin takaisin Lynxin puolella.

Lisäksi olen tutkinut uusia yrityksiä seurantalistaltani ja päivittänyt hieman listaa. Olen löytänyt pari mielenkiintoisesti hinnoiteltua kohdetta, jotka voisin lisätä salkkuuni.

Betsson ja Pandora

Pohdinta näiden osalta jatkuu. Olen kokonaisuudessaan sitä mieltä, että upside on merkittävästi suurempi kuin downside. Minulla ei ole tällä hetkellä yhtään kohdetta, joka olisi enemmän aliarvostettu kuin Betsson ja Pandora, joten vaihto parempaan ei tule tällä hetkellä kyseeseen. Toistaiseksi jatkan siis näiden holdailua, kunnes lyhyen aikavälin riskit hälvenevät ja näkyvyys liiketoiminnan kehitykseen on parempi.

Myynnit

Olen ajatellut luopua Walmartista. Tämä johtuu seuraavista syistä:

  1. Osinkoa korotetaan todella vähän, korotukset ovat olleet n. 2% luokkaa jo usean vuoden ajan
  2. Kasvu on hidasta, kilpailutilanne on todella haastava ja yritys joutuu tekemään suuria investointeja kilpailukyvyn säilyttämisen takaamiseksi
  3. Osake on selvästi yliarvostettu
Tästä johtuen päädyin myymään Walmartin kokonaan ja otin tilalle laadukkaampaa, nopeammin kasvavaa ja aliarvostettua yritystä.

Ostin Walmartia 5.2.2013 nordnetin kaupankäyntikampanjasta 16kpl keskihintaan 70,42 USD. Myin koko positioni eilen 119,61 dollarin hinnalla. Voittoa Walmartista tuli reilu 100% plus osingot (bruttona 215,52 USD) vuosien varrelta. Osa voitoista tulee valuuttakurssien kehityksestä (USD/EUR 0,7405 -> 0,9026). Tarkempi erittely alla:


Lisäksi myin Gileadin nordnetin puolella. Ostin sitä 12 kpl lisää Lynxiin 22.10.2019 keskihinnalla 65,938 USD (plus 3,5 USD kaupankäyntikulu). Nordnetissa oli 40kpl, jotka myin eilen 65,44 USD hinnalla. Tappiota tuli verotukseen n. 300€.

Kaupankäyntikulut myynneistä ovat 2x15 EUR eli 30 euroa yhteensä.

Näiden myyntien jälkeen Nordnetissa olisi pääomia vapaana n. 5187€, jotka aion siirtää Lynxiin T+2 selvityspäivänä eli maanantaina.

Kone jää salkkuun, sillä sen liiketoiminta kehittyy hienosta, mikä on vielä megatrendin tukema. En lähde spekuloimaan osakkeen hinnan kehityksellä sen enempää. Antaa Koneen tehdä hommat puolestani.

Ostot

Ostin eilen 28 kpl Gileadia takaisin lynxiin keskihinnalla 65,4, jolloin kokonaispositio (40kpl) pysyi samana. Kaupaunkäyntikulut olivat 3,5 USD. Lisään luultavasti tätä myöhemmin.

Uudet sijoituskohteet jotka olen tunnistanut kohtuu hintaisiksi ovat Automatic Data Processing (ADP) ja Booking Holdings (BKNG).

ADP on osinkoaristokraatti 45 vuoden korotusputkella, mutta  BKNG ei maksa osinkoa. Seurantalistallani oli aiemmin Expedia 10 vuoden osingonkorotusputkella, mutta viime aikaisen kaivelun perusteella BKNG on selvästi alansa paras toimija (marginaalit, ROE, kasvu, hinnoitteluvoima). Olen sallinut strategiassani sijoitukset myös yrityksiin, jotka eivät maksa osinkoa. Tämä hankinta oli harkittu poikkeus, sillä sain alansa parhaan toimijan salkkuuni. Ero Expediaan ja esim. Airbnb:hen on melkoinen Bookingin eduksi.

Ostin 10 kpl ADP:tä eilen 169,94 USD keskihinnalla plus 3,5 USD kaupankäyntikulut. Lisäksi ostin 1 kpl BKNG:tä eilen 1876 USD keskihinnalla plus 3,5 USD kaupankäyntikulut.

Tein kaikki ostot Lynxin puolella velaksi, kunnes saan siirrettyä varat Nordnetista Lynxiin. Korko on eurosaldosta -0,575% + 3,5% marginaali eli 2,925%. Näin lyhytaikaiseen velkavipuun korko on ihan sopiva, mutta pidempään vivuttamiseen käyttäisin mielummin Nordnetin superluottoa, jossa kultatasolla korko on alle 1%.

Ostot olivat yhteensä n. 5406 USD eli n. 4880 EUR. Lynxissä minulla oli valmiina noin 45 euroa ja Nordnetista tulee siirron jälkeen 5187 euroa. Siirron jälkeen käteispositioni kutistui siis noin 350 euroon, joka on n. 0,56% salkustani.

Lisäksi haluaisin lisätä Altriaa (MO) 39 kpl nykyisen 31 kpl päälle. Tällöin Altria olisi tavoitepositiossaan. Toisaalta tätä minulla on jo salkussa ja osakkeen hinta on hankintahintaani korkeammalla, niin en koe, että tämän kanssa olisi kiire. Lisäksi tämä olisi mennyt puhtaana vipusijoituksena, jota strategiani ei salli, joten katsellaan lisäämistä myöhemmin.

Molemmista uusista sijoituskohteista (ADP ja BKNG) olen tehnyt excel analyysit valmiiksi ja blogiteksti tulee myöhemmin. MInulla on näiden kahden ja Altrian lisäksi valmiina 5 muuta “uutta yritystä” excel analyyseineen. Pitäisi aikaa vaan saada ne myös kirjalliseen muotoon.

tiistai 12. marraskuuta 2019

Nordnetin superluoton ehdot muuttuvat


Minulla on käytössä superluotto ominaisuus Nordnetissa, jolla saan edullista sijoituslainaa osakesalkkuani vastaan, jos tietyt ehdot täyttyvät. Olen hakenut luottoa 10 000 euron edestä, mutta tällä hetkellä yhtään euroa siitä ei ole käytössä. Olen viimeksi käyttänyt superluotto elokuussa 2017.

Aiemmin ns. kultataso, jossa korko oli 0,99 % p.a. vaati sen, että minkään osakkeen paino ei ole yli 20% ja velkavipua on korkeintaan 40% salkun lainoitusarvosta. 11.12.2019 alkaen ehdot muuttuvat siten, että kultatasolla saa olla hyödynnettynä korkeintaan 20 % salkun lainoitusarvosta. Eli maksimivipu laskee 40 % -> 20 %:iin lainoitusarvosta.

Minun Nordnet salkkuni markkina-arvo on n. 45 000 euroa ja lainoitusarvo 32 400 euroa. Keskimääräinen lainoitusarvon osuus on siis 72 %. Jos ottaisin käyttöön 10 000 euron lainan, jonka sijoittaisin kohteisiin keskimääräisellä lainoitusarvolla 72%, niin koko salkun lainoitusarvo nousisi 39 600 euroon. Tällöin lainoitusarvosta olisi käytössä 25,3%, jolloin tippuisin pois kultatasolta.

Ehtomuutos vaikuttaa siis omaankin toimintaani. Mielestäni tässä superluotossa suurin riski oli nimenomaan ehtojen muutokset. Onneksi itsellä ei ollut vipua käytössä eikä myöskään suunnitelmia sitä käyttää nykyisessä tilanteessa. Olen strategiassani edelleen sallinut vivun käytön erityisissä markkina-tilanteissa, joissa koko markkina on laskenut merkittävästi (vähintään 40 % huipuista).


lauantai 9. marraskuuta 2019

2025 suunnitelma ja lisää Altriaa

Ostin eilen 8.11. lisää Altriaa (MO). Salkkuun tuli 15 kpl lisää aiemman 16 kpl päälle. Koko 31 kpl positioni keskihinta on kaupankäyntikulut mukaanlukien 46.21 USD.

Käteispositioni laski oston seurauksena 1170 euroon, joka on 1,84% salkustani. Ensi vuoden alusta alkaen alan säännöllisesti lisäämään pääomia salkkuuni, joten ensi vuonna säännölliset ostot jatkuvat (noin joka toinen kuukausi).

Olen tehnyt 2025-suunnitelman, jonka tavoitteena on passiiviset nettotulot 400e/kk eli 4800e vuodessa. Tämä jakautuu tasan sijoitusasunnon ja osakesalkun välille. Tavoite pitäisi täyttyä 2025 lopulla, joten 2026 alkaen tuo vähintään 400e/kk olisi siis saavutettavissa.

2025-suunnitelman mukaan, lisään 350e/kk osakesalkkuuni ja teen sijoitusasuntolainaan n. 490e/kk ylimääräisen lyhennyksen. Tämän lisäksi sijoitusasuntolainani lyhenee normaalin maksuohjelman mukaisesti n. 178e/kk.

Tällä tavalla osakesalkkuni pitäisi kasvaa noin 100ke tasolle, josta n. 3% efektiivisellä osinkotuotolla irtoaa 200e/kk netto-osinkoja. Lisälyhennyksillä saan maksettua sijoitusasuntolainani kokonaan pois ja asuntoon jää vain taloyhtiölaina. Asunnon nettovuokratuotto tai itseasiassa nettokassavirta olisi suunnitelman mukaan 200e/kk.

Kokonaissäästöt pitäisi olla siis n. 840e/kk. Voi olla, että saan enemmänkin säästöön, mutta mietitään sitä myöhemmin. Lomailu ja matkat ottavat oman osansa ja tälleen auton omistajana kuluja voi tulla odotettua enemmän. Kaiken tämän mahdollistaa tänä vuonna saatu palkankorotus, jonka jälkeen vuosipalkkani alkaa hätyyttelemään solidaarisuusverorajaa. Hyvin menee, mutta kauanko se sitten kestää? Parempi varautua heikompiin aikoihin jo hyvien olosuhteiden aikana.


keskiviikko 23. lokakuuta 2019

Lisää aliarvostettuja osingon kasvattajia salkkuuni: Altria (uusi positio) ja Gilead

Olen pohtinut sharevillessä verosuunnittelua loppuvuodelle. Betsson ja Gilead ovat pahiten tappiolla, joten niiden kanssa pelaamista olen miettinyt ja jossain vaiheessa ajatuksissa oli myydä molemmat Nordnetista, siirtää kaikki käteinen Lynxiin ja sitten ostaa Gilead takaisin hieman nykyistä suuremmalla painolla. En ole nyt kuitenkaan tähän lähtemässä, koska se lisää turhaa kaupankäyntiä ja altistaa salkkuni lyhytaikaiselle markkinariskille varsin volatiilien markkinoiden aikana.

Olenkin päätynyt vain kasvattamaan omistuksia aliarvostetuiksi kokemissani yrityksissä, vaikka uhkailin jo elokuun säännöllisen kuukausioston yhteydessä, että pistän ostot jäihin loppuvuodeksi. Siilit Nokian Renkaisiin veivi kuitenkin nosti käteisen määrää, mutta nyt näiden ostojen jälkeen salkkuni käteispositio laski alimmalle tasolleen pitkään aikaan ollen 2,9%. Toisaalta eteenpäin katsova passiivinen tulo osingoista nousi korkeimmalle tasolleen ikinä ollen 1897€ vuodessa eli keskimäärin 158€/kk.

Lisää Gileadia

Aiemmassa tekstissä kirjoitin, miten siirsin Gileadin pois riskisijoituksista salkkuni ydinsijoitukseksi. Nyt tämä tarina saa jatkoa, sillä lisäsin Gileadin painoa hieman. Tämä on oman analyysini mukaan selvästi aliarvostettu nykyisellä noin 65 dollarin tasolla. Vanha analyysi on julkaistu jo tovi sitten ja löytyy täältä.

Ostin eilen 12kpl lisää aiemman 40 kpl päälle karvan vajaa 66 dollarin hinnalla. Ostokulut olivat 3,5 dollaria. Gilead positio on nyt täynnä ja osake on salkussani 5% painolla.

Uusi salkkuyritys: Altria (MO)

Lisäksi salkkuuni tuli uutena sijoituksena best-of-breed tupakkayhtiö Altria jenkkilästä, jonka suurin osa ihmisista tietää Marlboro brändistään. Tein tästä analyysin ja excelissä Altria pisti rastin jokaiseen ruutuun, mutta analyysiä en ole vielä julkaissut blogiini. Se tulee myöhemmin, kunhan saan sen tehtyä.

Ostin eilen 16kpl Altriaa 45.85 dollarin hinnalla. Ostokulut tässäkin oli 3,5 dollaria. Tämä oli ensimmäinen osa osto-ohjelmaa, jossa seuraavat kaksi ostoa ovat 41 ja 35 dollarissa. Tavoitepositio on reilu 50 kpl.

Altrialla on pitkä historia ja osinkoaan se on korottanut 50 vuotta, kun ottaa huomioon spinoffit. Se oli aiemmin Philip Morris Companies, josta irrotettiin Kraft Foods (nykyisin osa Kraft Heinziä (KHC)) 2007 ja Philip Morris International (PM) 2008. Nykyisin Altria on Philip Morris USA:n emoyhtiö. 2008 Philip Morris International spinoff meni siten, että Altria jäi myymään tuotteitaan jenkkilään ja uusi PM otti vastuulleen muun maailman.

Altria on siis tupakan valmistaja, myyjä ja markkinoija. Marlboro brändin lisäksi Altria myy röökiä mm. Black & Mild ja Nat Sherman (super premium tupakat ja sikarit) sekä Parliament brändeillä. Altrialla on myös savuttomia tuotteita Copenhagen ja Skoal brändien alla ja omistaa USA lisenssin Philip Morrisin IQOS (“lämmittää, mutta ei pala tupakka”) tuotteisiin.

Lisäksi Altria omistaa kokonaan Ste. Michelle Wine Estates yrityksen, joka valmistaa, myy ja markkinoi viiniä. Altria omistaa myös merkittävät pääomasijoitukset yksityisestä JUUL Labs sähkötupakka yhtiöstä (35%) ja pörssilistatusta maailman suurimmasta panimosta Anheuser-Buch InBevistä (10%), jolla on yli 200 olut brändiä, kuten Corona ja Budweiser. Viimeisinä jokerikortteina on pääomasijoitukset Kanadalaisesta kannabisyhtiöstä Cronos Groupista (45%) ja on! nikotiinipussiyrityksestä (80%).

Altria kuuluu ei-sykliset (staples) sektoriin ja tupakka (tobacco) kategoriaan. Altrian markkina-arvo on 87 miljardia (large cap), josta pelkkä AB InBev sijoitus on arvoltaan noin 14 miljardia. Altrialla on sharevillessä 383 omistajaa (salkkua).

Seuraavat tiedot Altriasta on otettu Yahoo Finance palvelusta:
P/E 13,8 (forward P/E 10,3)
Osinkotuotto 7,4%
Nettomarginaali 32%
ROE 42%
Liikevaihto 19,7 miljardia
Vapaa kassavirta 6,1 miljardia

tiistai 15. lokakuuta 2019

Katsaus salkkuni markkina-arvo hajautukseen

Rankkasin salkkuyhtiöni markkina-arvot ja tutkin minkälaista hajautusta minulla on salkussani eri kokoisten yritysten osalta. Tässä lyhyt katsaus oman salkkuni yritysten kokoihin.

Jenkkilässä markkina-arvot jakavat yritykset seuraaviin tasoihin:

  • Mega-cap, markkina-arvo vähintään 200 miljardia
  • Large-cap, markkina-arvo 10 ja 200 miljardin välillä
  • Mid-cap, markkina-arvo 2 ja 10 miljardin välillä
  • Small-cap, markkina-arvo 300 miljoonan ja 2 miljardin välillä
  • Micro-cap, markkina-arvo alle 50 miljoonan ja 300 miljoonan välillä
  • Nano-cap, markkina-arvo alle 50 miljoonaa.

Isommat ovat yleensä vakaita sekä hitaasti kasvavia, mitkä ovat pitkään harjoittaneet kannattavaa liiketoimintaa. Pienemmät ovat historialtaan lyhyempiä, mutta niiltä voi yleensä odottaa markkinoita nopeampaa kasvua ja toisaalta heikkoa kannattavuutta jopa tappiollisuutta. Nykymaailma on toki hieman erilainen, sillä kaikki todella suuret yhtiöt (Google, Amazon, Microsoft, Facebook) ovat todella suuria ja pystyvät silti kasvattamaan liikevaihtoaan kymmeniä prosentteja vuodessa. New normal, eh?

Mege-cap kategoriaan kuuluu vain kolme salkkuni yritystä:

  • Visa 398 miljardia
  • Walmart 338 miljardia ja
  • Disney 234 miljardia.

Large-cap kategoriaan kuuluu suurin osa salkkuni yrityksistä:

  • Medtronic 144 miljardia
  • Novo Nordisk 124 miljardia
  • Texas Instruments 121 miljardia
  • 3M 92 miljardia
  • Gilead Science 82 miljardia
  • Illinois Toolworks 50 miljardia
  • Aflac 39 miljardia
  • Kone 30 miljardia
  • Fortum 21 miljardia
  • Fastenal 20 miljardia
  • Svenska Handelsbanken 19 miljardia
  • Skyworks Solutions 15 miljardia
  • Tractor Supply 11 miljardia.

Kaikki loput kuuluvat Small-cap kategoriaan:

  • Nokian Renkaat 4,2 miljardia
  • Pandora 3,7 miljardia
  • Strategic Education 3,0 miljardia
  • Betsson 0,7 miljardia.

Micro ja Nano-cap kategorioihin minulla ei ole sijoituksia.

Mielestäni yrityskokohajautukseni on melko hyvällä tolalla. Mega capit ovat yhteensä 14,6% salkustani, large cap 63,8% ja small capit 21,6% salkustani. Lisäksi suuri osa large cap koon yrityksistä ovat markkina-arvoltaan alle 50 miljardia. Ehkä jotain voisi koittaa poimia microon tai nano cappiin. Kuten aiemminkin olen kirjoittanut, niin pienen markkina-arvon yritykset eivät sovellu kovin hyvin strategiaani.

Yllättävin löydys tästä tarkastelusta oli Betssonin pieni koko. Olin jotenkin luullut yritystä useamman miljardin bisnekseksi, mutta valuuttakurssi on hämännyt minua. Yllä olevat markkina-arvot ovat siis kaikki dollareihin muutettuna.

Toinen yllätys oli minulle Visan melko posketon 400 miljardin markkina-arvo. Kun katsoo Visan nettotulosta, joka on noin 8 miljardia, niin tästä saa hyvän käsityksen melko korkeasta arvostuksesta ja korkeista kasvuodotuksista. Jos ajatellaan, että osakekurssi on tulevaisuuden osinkojen diskontattu nykyarvo ja Visa maksaa nykyään noin 25% tuloksestaan osinkoina eli noin 2 miljardia, niin se tarkoittaa että suurin osa markkina-arvosta (yli 95%) perustuu yli viiden vuoden päästä maksettaviin osinkoihin.

maanantai 14. lokakuuta 2019

Kuinka monta shareville omistajaa eri yrityksillä on?

Tein pienen katsauksen salkussani olevien yritysten sekä seurantalistallani olevien yritysten osalta Sharevillessä (tiedot 11.10.2019 tilanteen mukaan). Katsoin jokaisen yrityksen läpi ja otin ylös kuinka montaa omistajaa Sharevillessä yrityksellä on. Peter Lynch on kertonut kirjassaan "One up for Wallstreet", että mitä tylsempi bisnes (kuulostaa tylsältä ja/tai tekee jotain tylsää), niin sitä parempi sijoitus. Mielestäni Shareville omistajien määrä kertoo tylsyydestä. Mitä tylsempi bisnes, niin sitä vähemmän piensijoittajat omistavat yritystä. Tätä voitaisiin kutsua vaikka tylsyysindeksiksi.

Toki Shareville koostuu pohjoismaalaisista sijoittajista, jotka käyttävät välittäjänään Nordnettia. Tämä tuo tietynlaisen biasin tarkasteluun. Ensinnäkin kaikissa pohjoismaalaisissa yrityksissä on huomattavasti enemmän omistajia kuin jenkkiyrityksissä. Toiseksi Nordnetin kaupaunkäyntikampanjat esim. tietystä osajoukosta jenkkiyrityksiä, on voinut nostaa niiden yritysten omistajamääriä Sharevillessä. Anyways, katsotaanpa mikä on tylsääkin tylsempää ja mitä omistetaan paljon.

Ensin pohjoismaalaiset yritykset, joita salkustani löytyy muutama:

Pohjoismaalaiset yritykset
BETS-B1620
PNDORA2744
NOVO-B7859
SHB-A1776
FORTUM7983
KNEBV4212
TYRES5332

Näistä paras tylsyysindeksi on Betssonilla ja Svenska Handelsbankenilla. Pankkibisnes on ainakin tylsää, mutta vedonlyönti bisnes ei niinkään. Ehkä omistajajien määrä johtuu siitä, että Betsson on melko pieni yritys ja yritys ei ole verotuskäytäntöjen ja erikoisen osingonmaksutapansa takia kovin suosittu.

Sitten paljon omistetus jenkkiyritykset, joita omistaa vähintään 100 Shareville käyttäjää.

Paljon omistetut jenkit
MMM635
AFL220
MDT148
PEP453
WMT484
TXN112
V858
NKE363
SBUX488
GILD376
DIS1393

Näistä monet yritykset ovat olleet kampanjan kohteena, sillä olen itsekin ostanut Medtronicia ja Walmartia kaupaunkäynti kampanjasta. Muistan myös miten ainakin Nike on ollut kampanjassa mukana. Eniten omistajia on Disneyllä ja paras tylsyysindeksi on Texas Instrumentsillä, joka tekee puolijohteita. Melko tylsää, mutte helvatun kannattavaa.

Tämä viimenen setti eli vähän omistetut jenkkiyritykset on mielestäni mielenkiintoisin. Monissa laatuyrityksissä on todella vähän omistajia Sharevillessä ja monista ei ole yhtään ainutta keskusteluketjua avattu.
Vähän omistetut jenkkiyritykset
AOS18
APD12
ADP26
BDX35
BF.B13
ITW55
MKC21
SYK38
FAST12
MCO31
TSCO17
CME14
ICE3
ROK19
STZ55
SWKS66
EXPE12
STRA18

Tältä listalta salkustani löytyy ITW, FAST, TSCO, SWKS ja STRA. Kaikki hemmetin tylsiä yrityksiä. Tai en tiedä miten joku voisi innostua Fastenalista, joka myy ja jakelee muttereita, pultteja ja muuta työmaalla tarvittavaa materiaalia sekä työkaluja. Toisaalta jälleen kerran todella kannattavaa bisnestä.

Paras tylsyysindeksi on Intercontinental Exchange:lla (ICE), jolla on vain 3 omistajaa Sharevillessä. Kyseessä on yritys, joka pyörittää markkinapaikkoja (pörssejä) johdannaisille, arvopapereille, joiden kohde-etuutena on mm. energia, maatalous, korot, yrityslainat ja valuutat. Melko tylsää sanoisin, mutta jälleen kerran bisnes kukoistaa. Aina, kun joku haluaa myydä tai markkinoida jotain uutta instrumenttia, niin se tulee löytymään ICE:n markkinapaikoilta. Aina, kun joku tekee kauppaa, niin ICE ottaa oman siivunsa välistä. Alla vielä kuva ICE:n kurssikehityksestä viime vuosilta, mistä voi päätellä, että sijoitus on ollut todella hyvä.


Mitä mieltä olette tylsyysindeksistä? Pitäisikö alkaa käyttämään sitä sijoituspäätöksiä tehdessä?