lauantai 4. kesäkuuta 2016

Toukokuun säästöaste 36,3%

Haasteen kuudes kuukausi on nyt ohi ja kesä on tullut. Kuluni eivät ole toukokuussakaan pysyneet budjetissa. Katsotaanpa miltä viime kuukausi näyttää lukuina:

Tulot:
Palkka 2459,61€
Muut tulot 38€
Tulot yhteensä 2497,61€

Menot:
Kiinteät kulut 1039,5€
Asuminen 48,85€
Opintolaina 479,16€
Muut kulut 23,07€
Kulut yhteensä 1590,58€

Säästöön: 907,03€, joka on 36,3% nettotuloistani.

Tuloni olivat normaalin kuukausipalkan mukaiset, mutta lisäksi sain parit päivärahat. Muut kulut sisälsivät matkavakuutuksen.

Kuluni olivat yhteensä 1590,58€, jotka olivat kiinteiden kulujen osalta 589,5€ yli budjetin. Haasteen mukaisesti olen ottanut tavoitteekseni pitää kiinteät kulut alle 450€ kuukaudessa. Tavoite ei ole ollut realistinen. Elämäntapani ja kulutustottumukseni ovat muuttuneet niin paljon, etten enää pysty aiempien vuosien mukaisiin pieniin kuluihin. Tämä ei kuitenkaan yhtään vähennä kulujen seurannan arvoa vaan se nimenomaan kyseenalaistaa muuttuneita tapojani.

Asumiskulut olivat poikkeuksellisen pienet, sillä toukokuun vuokran olin maksanut jo huhtikuun puolella. Muutto uuteen omaan asuntoon tapahtui toukokuun lopulla, joten kesäkuun vuokraa ei enää ollut maksettavana. Kesäkuusta alkaen asumiskuluihin tulee vastikkeet ja asuntolainan lyhennykset.

Opintolainasta erääntyi viimeinen erä ja se on nyt kokonaan maksettu. Olipahan urakka, nyt tuntuu hyvältä. Ensi kuussa tämä rivi poistuu laskelmista.

Tässäkään kuussa en tehnyt viikkoraportteja kiinteistä kuluistani, joten alla yhteenveto kiinteistä kuluista (suluissa merkitty budjetti)

Ruokaostokset 124,71€ (150€)
Bussikortti 111,8€ (50€)
Netti 13,4€ (13,5€)
Spotify 9,99€ (10€)
Sähkö 26,64€ (13,5€)
Työpaikkaruokailu 145,3€ (130€)
Vakuutukset 10,7€ (10€)
Muut kulut 941,54€ (73€)
Muut tulot 364,29€ (0€)

Yhteensä 1019,79€ (450€)

Muut tulot kertoo tililleni tulevista rahoista, kuten veloista jne. Näistä hyvin suuri osa liittyy nimenomaan muihin kuluihin, mutta osa myös ruokakuluihin. Tästä johtuen muut tulot voidaan vähentää muista kuluista. Reilu ylitys tuli jälleen muiden kulujen osalta ja vaikka siitä vähennäisiin muut tulot, niin lukema on noin 580€, joka on noin 8-kertainen budjetoituun nähden. Muihin kuluihin kuului mm. ravintolaruoat ja juomat sekä taxi- ja bensakuluja. Kahdella ystävälläni oli 30v-juhlat, joihin meni myös normaalia enemmän rahaa. Lisäksi ostin hieman vaatteita ja ilmoittauduin muutamalle kurssille. Niin ja muutto aiheutti melkoisesti kuluja bensojen ja muuttomiehinä toimivien kavereiden ruokien ja juomien kautta. Jos en kävisi juhlimassa enkä käyttäisi alkoholia vaan olisin tipattomalla ja en kävisi ulkona syömässä, niin kiinteät kuluni olisivat olleet 596,54€.

Haasteen ideana oli säästää rahaa lähiajan menoihin. Säästämisen lisäksi olen varmistanut riittävän likviditeetin hankkimalla rahoituksen pankista. Tässä kuussa maksoin säästöistä uuden sängyn ja muuta tavaraa uuteen asuntooni, mihin meni 429,15€. Lisäksi muita näihin lähiajan menoihin liittyviä kuluja maksoin säästöistä 393,16€. Tällä hetkellä ylimääräistä käteistä on noin 1150€.

Tässä vielä yhteenveto säästämisestäni haasteen ajalta:
Joulukuu 608,84€ (21,7 %)
Tammikuu 1503,21€ (51,7 %)
Helmikuu 901,53€ (35,9 %)
Maaliskuu 365,43€ (14,9%)
Huhtikuu 1087,9€ (33,7%)
Toukokuu 907,03€ (36,3%)
+____________________
                 5373,94€ (32,4 %), joka on keskimäärin 896€/kk.

perjantai 20. toukokuuta 2016

Betsson AB, länsinaapurin pelintarjoaja analyysissa

Viime aikoina olen pidättäytynyt osakekaupoista vaikka mielestäni vastaan on tullut monia kiinnostavia yrityksiä, jotka ovat olleet edukkaasti hinnoiteltu. Olen paljon pohtinut sijoitusstrategiaani ja sijoittamistani. Olen myös käynyt läpi tavoitteitani sijoittamisen suhteen ja miettinyt riskinsietokykyäni. Nyt ajattelin kuitenkin kertoa yhdestä vastaan tulleesta yrityksestä tarkemmin. Kyseessä on Betsson AB, joka on ruotsalainen vedonvälittäjä ja online vedonlyöntipelien tarjoaja. Itselläni on nettipokeri taustaa vuosilta 2007 - 2011 ja huh huh se on uskomatonta kuinka paljon tilanne onlinepokeritarjonnassa on muuttunut. Ala on konsolidoitunut melkoisesti ja Betsson on yksi niistä, jotka ovat vielä itsenäisesti pystyssä. Tarkoituksenani on tässä käydä läpi Betssonin perustiedot ja tehdä lyhyt analyysi, jotta voisin selvittää onko Bettson sopiva sijoitus minun salkkuuni.

Betsson AB on vuodesta 2000 lähtien Tukholman pörssissä noteerattu Pohjoismaiden suurin yksityinen pelintarjoaja. Betsson treidaa tikkerillä BETS ja siitä on kolme osakesarjaa, joista B-sarja on pörssissä. A-sarjan osakkeet oikeuttavat 10-kertaiseen äänioikeuteen B-sarjaan nähden. C-sarjan osakkeet ovat yrityksellä itsellään eikä niillä ole äänioikeutta. Vuoden 2015 lopulla osakkeita oli yhteensä 143,11 miljoonaa kappaletta. Betssonin historia on pitkä ja Betssonilla on kokemusta toimialan erikoisosaamisessa jo yli 50 vuotta, sillä yhtiö perustettiin vuonna 1963. Betssonin keskeinen liikeidea on hankkia ja omistaa pelipalveluita tarjoavia yhtiöitä. Betsson on ostanut mm. Betsafen ja Nordic Gaming Groupin sekä hollantilaiset pelimerkit Oranje Casinon ja Kroon Casinon.

Betssonin omistuspohja on kasvollinen sillä kolme suurinta omistajaa ovat Per Hamberg ja hänen yritykset (3,7 % pääomasta ja 18% äänistä), Knutssonit (4,8 % pääomasta ja 10,7 % äänistä) ja Rolf Lundstöm ja hänen yrityksensä (3,1 % pääomasta ja 9,6 % äänistä). Heillä on hallussaan siis noin 11% yrityksen pääomasta ja 40 % yrityksen päätäntävallasta. Mielestäni tämä on hyvä asia, sillä kasvollinen pääomistaja ajaa yleensä yrityksen etuja pitkällä aikavälillä eikä pyri nopeisiin pikavoittoihin, jotka voivat johtaa ennenaikaiseen tuhoon.

Betssonin liiketoiminta on kehittynyt suotuisasti viime vuosina. Alla olevassa taulukossa on yrityksen liikevaihdon kehitys viimeiseltä 5 vuodelta, jonka aikana liikevaihto on kasvanut keskimäärin 21,12 % p.a.

20152014201320122011
Liikevaihto3722,03035,12476,72203,71736,6


Liikevaihdolla ei kuitenkaan ole merkitystä ellei yritys ole voitollinen. Alla olevassa taulukossa on Betssonin nettoliikevoiton kehitys viimeiseltä 5 vuodelta, jonka aikana nettoliikevoitto on kasvanut keskimäärin 13,22 % p.a.

20152014201320122011
Nettoliikevoitto861,5786,1564,2549,1542,6

Tämäkään ei kerro koko tarinaa pitkäjänteiselle sijoittajalle, koska osakkeiden lukumäärä voi muuttua. Alla olevassa taulukossa on Betssonin osakkeiden lukumäärän kehitys viimeiseltä 5 vuodelta, jonka aikana pitkäjänteisen omistajan omistusosuus on dilutoitunut (pienentynyt) keskimäärin 3,63 % p.a.

20152014201320122011
Osakkeiden lkm143,11139,62130,30126,81124,17

Tämä kaikki näkyy lopulta osakekohtaisissa arvoissa. Alla olevassa taulukossa on Bettsonin osakekohtaisen tuloksen ja Betssonin maksaman osingon (pääoman palautuksen) kehitys viimeiseltä 5 vuodelta, jonka aikana EPS on kasvanut keskimäärin 9,01 % p.a. ja osinkoa on nostettu keskimäärin 8,60 % p.a.

20152014201320122011
EPS6,025,634,334,334,37
Osinko4,513,983,053,153,36

Yllä olevasta voi päätellä, että osakkeiden lukumäärän kasvun aiheuttama dilutaatio on jäänyt vähäiseen rooliin taustalla olevan liiketoiminnan positiiviseen kehittymiseen verrattuna. Tämä on johtanut liikevaihdon ja nettoliikevoiton kasvun välittymiseen hyvin myös osakekohtaisiin lukuihin. Lasketaan Betssonin arvo käyttäen kahta eri mallia, joihin molempiin sovelletaan 12 % tuottovaatimusta tuomaan hieman turvamarginaalia. DDM-mallia käyttämällä lähtötiedoiksi riittää viimeisin osinko, joka on 4,51 SEK ja osingon oletettu kasvu 8,6 %. DCF-mallia sovelletaan kaksiosaisena siten, että oletetaan ensimmäiselle 5 vuodelle EPS:n kasvuksi 9,01 % ja siitä eteenpäin 4 %. Lisäksi lähtötiedoksi tarvitaan viime vuoden EPS 6,02 SEK. Tulokset ovat alla olevassa taulukossa.

DCF arvo96,13
DDM arvo132,49
Keskiarvo114,31
Nykykurssi110
Aliarvostus−3,77%

Laskelmien perusteella Betssonin osake näyttää varsin oikein arvostetulta. Tässä on hyvä huomioida, että molemmat käytetyt arvostusmenetelmät ovat todella yksinkertaisia ja erittäin herkkiä lähtöoletusten muutoksille. Lisäksi käyttämäni 12 % tuottovaatimus voi olla melko korkea tällä hetkellä, kun korot ovat matalalla. Tämä tuo kuitenkin turvamarginaalia osakkeen arvon arviointiin. Analyytikkojen EPS odotukset vastaavat seuraavan kolmen vuoden osalta hyvin käyttämääni 9 % kasvua. Kaiken lisäksi viimeisen kolmen vuoden aikana odotukset ovat hyvin tarkkaan vastanneet toteutuneita lukemia. Tämä nyt lähinnä vertailuna, jotta omat odotukset eivät täysin poikkea yleisistä odotuksista.

Entä sitten Betssonin laadullinen puoli? Onko yrityksestä salkkuuni? Sovelletaan tähän Buffetilta opittua kolmiosaista menetelmää, jossa yritystä arvioidaan historian ja tulevaisuuden osalta erikseen. Kolmas osa on yrityksen arvon arviointi, joka tehtiinkin jo tuossa yllä.

Kohta 1, arvioidaan yrityksen historia
  • Yhtiö on riittävän suuri: kyllä markkina-arvo on 13,4 miljardia kruunua eli noin 1,44 miljardia euroa
  • Kannattavuus on pysyvästi hyvällä tasolla: nettomarginaali viimeiseltä 5 vuodelta on ollut keskimäärin 25 %
  • Oman pääoman tuotto on korkea ja velkaa on vähän: ROE viimeiseltä 5 vuodelta on ollut keskimäärin 35 %, velan suhde omaan pääomaan on noin 62 %, käteistä taseessa on noin 500MSEK, kun pitkäaikaista velkaa on noin 228 MSEK
  • Liiketoiminta sitoo vähän pääomaa: suurelta osin online bisnes, mutta suuri osa kassavirrasta investoidaan kasvuun, ylläpito investoinnit ovat melko suuret jopa noin 25 % kassavirrasta
  • Yritystä johdetaan hyvin: liiketoiminnan menestyksekkään historian perusteella yritystä on johdettu hyvin, kasvollinen omistaja tuo vakautta ja pitkän aikavälin näkemystä yrityksen johtoon
  • Liikeidea on yksinkertainen: omistetaan ja hallinnoidaan nopeasti kasvavia nettipeliyrityksiä, liikevaihto tulee ottamalla asiakkaiden panostuksista välitysmaksu, huippulaadukas asiakaskokemus on ensisijaisen tärkeää
Kohta 2, arvioidaan yrityksen tulevaisuus
  • Yrityksen tulos, liikevaihto ja arvo kasvaa lähes varmasti: yrityksen osuus koko 750 miljardin vedonlyöntimarkkinasta on alle 0,5 %, joten kasvumahdollisuudet ovat suuret, lisäksi yrityksen tavoitteena on nimenomaan omistaa ja hallinoida nopeasti kasvavia yrityksiä
  • Odotuksiin/ennusteeseen liittyy vain kohtuullinen riski: suurimmat riskit liittyvän lainsäädäntöön, mutta EU:n myötä tämä on menossa jatkuvasti parempaan suuntaan ja markkinoita pyritään avaamaan enemmän kilpailulle
  • Liikeidea ei altis voimakkaalle kilpailulle: kilpailua on melko paljon, mutta Betssonin ideana on olla asiakaskokemukseltaan paras online toimia alallaan, koska teknologia ja alustat kehitetään talon sisällä, niin se luo kilpailuetua niihin toimijoihin nähden, jotka käyttävät muiden alustoja palveluissaan
  • Tuotteiden kysyntä säilyy: vedonlyöntiä on harrastettu vähintään yhtä kauan kuin lukemista tai kirjoittamista ja kaikki yhteiskunnat ovat historiassaan hyväksyneet vedonlyönnin, lisäksi yrityksen tarjoamat palvelut aiheuttavat riippuvuutta, jolloin alan voidaan olettaa pysyvän olemassa varmasti myös tulevaisuudessa
Kohta 3, arvioidaan yrityksen arvo
  • Yrityksen kannattavuutta voi arvioida kohdan 1 perusteella: nettomarginaali ja oman pääoman tuotto ovat hyvällä tasolla
  • Yrityksen historiallista hinnoittelua voi arvioida kohdan 1 perusteella: vuoden lopun kursseilla viimeisen 5 vuoden aikana P/E on keskimäärin ollut 16,96 ja efektiivinen osinkotuotto 4,6 %
  • Yrityksen tuloksen ja liikevaihdon kasvua voi arvioida kohdan 2 perusteella: tuloksen ja liikevaihdon kasvun voidaan olettaa pysyvän entisellä tasollaan (liikevaihto 21 % ja EPS 9%) ainakin seuraavat 5 vuotta, jonka jälkeen sen voidaan olettaa hidastuvan lähemmäs inflaation tasoa (ESP 4 %)
  • Helpot vastaukset ovat vaarallisia, älä maksa liikaa: käyttämällä korkeaa 12 % tuottovaatimusta pyrin välttämään liikaa maksamista, 10 % tuottovaatimusta käyttämällä yllä olevassa DCF-laskelmassa Betssonin arvo olisi noin 129 SEK (vs. nykykurssi n. 110 SEK)

Tämän perusteella länsinaapuriin listattu pelintarjoaja ja vedonvälittäjä voisi hyvinkin soveltua salkkuuni. Olen viimeaikoina pyrkinyt sijoittamaan yrityksiin, joiden liikevaihto on selvässä kasvussa, sillä salkussani on useita yrityksiä, joiden liikevaihto ei ole juuri kasvanut. Betsson sopisi hyvin Siilin lisäksi hajauttamaan salkkuani selviin kasvuyrityksiin. Näissä on muihin salkkuni yrityksiin verrattuna selvästi enemmän riskiä, koska arvostus on todella paljon kiinni tulevaisuuden odotuksista. Olen kuitenkin vielä nuori, sijoitushorisonttini on pitkä ja riskinsietokykyni on korkea, joten hieman riskisemmät sijoitukset soveltuvat hyvin salkkuuni.

torstai 5. toukokuuta 2016

Huhtikuun säästöaste 33,7%

Haasteen viides kuukausi on nyt ohi ja wappu vietetty. Kuluni eivät ole huhtikuussakaan pysyneet budjetissa. Katsotaanpa miltä viime kuukausi näyttää lukuina:

Tulot:
Palkka 3230,75€
Muut tulot 0€
Tulot yhteensä 3230,75€

Menot:
Kiinteät kulut 801,72€
Asuminen 845,38€
Opintolaina 400€
Muut kulut 95,75€
Kulut yhteensä 2142,85€

Säästöön: 1087,9€, joka on 33,7% nettotuloistani.

Tuloni olivat normaalin kuukausipalkan mukaiset, mutta lisäksi sain kerran vuodessa maksettavan bonuksen. Muut kulut sisälsivät yhdistyksen jäsenmaksun vuodelle 2016 ja tämän vuoden hammaslääkärin tarkastuskäynnin (kaikki kunnossa, jes!)

Kuluni olivat yhteensä 2142,85€, jotka olivat kiinteiden kulujen osalta 351,72€ yli budjetin. Haasteen mukaisesti olen ottanut tavoitteekseni pitää kiinteät kulut alle 450€ kuukaudessa. Tässä tavoitteessani en ole onnistunut vielä kertaakaan ja nyt alkaa näyttämään siltä, että pitää ihan suosiolla muuttaa tavoitetta realistisemmaksi. Elämäntapani ja kulutustottumukseni ovat muuttuneet niin paljon, etten enää pysty aiempien vuosien mukaisiin pieniin kuluihin. Tämä ei kuitenkaan yhtään vähennä kulujen seurannan arvoa vaan se nimenomaan kyseenalaistaa muuttuneita tapojani. Myös tässä kuussa maksoin korotetun vuokran 800 euroa. Toukokuussa ei tarvitse enää maksaa vuokraa ollenkaan. Tässäkään kuussa en tehnyt viikkoraportteja kiinteistä kuluistani, joten alla yhteenveto kiinteistä kuluista (suluissa merkitty budjetti)

Ruokaostokset 98,67€ (150€)
Bussikortti 80€ (50€)
Netti 13,4€ (13,5€)
Spotify 9,99€ (10€)
Sähkö 0€ (13,5€)
Työpaikkaruokailu 128,8€ (130€)
Vakuutukset 14,54€ (10€)
Muut kulut 482,52€ (73€)
Muut tulot 26,2€ (0€)

Yhteensä 801,72€ (450€)

Muut tulot kertoo tililleni tulevista rahoista, kuten veloista jne. Näistä hyvin suuri osa liittyy nimenomaan muihin kuluihin, mutta osa myös ruokakuluihin. Tästä johtuen muut tulot voidaan vähentää muista kuluista. Reilu ylitys tuli jälleen muiden kulujen osalta ja vaikka siitä vähennäisiin muut tulot, niin lukema on noin 450€, joka on noin 5-kertainen budjetoituun nähden. Muihin kuluihin kuului mm. ravintolaruoat ja juomat sekä taxi- ja bensakuluja. Suurin kuluerä tuli olutfestareilta, jotka oli Helsingin Kaapelitehtaalla. Jos en käyttäisi kävisi juhlimassa enkä käyttäisi alkoholia vaan olisin tipattomalla ja en kävisi ulkona syömässä, niin kiinteät kuluni olisivat olleet 345,4€.

Haasteen ideana oli säästää rahaa lähiajan menoihin. Säästämisen lisäksi olen varmistanut riittävän likviditeetin hankkimalla rahoituksen pankista. Tässä kuussa maksoin säästöistä lentoliput, joihin meni 987,22€. Tällä hetkellä ylimääräistä käteistä on 1500€.

Tässä vielä yhteenveto säästämisestäni haasteen ajalta:
Joulukuu 608,84€ (21,7 %)
Tammikuu 1503,21€ (51,7 %)
Helmikuu 901,53€ (35,9 %)
Maaliskuu 365,43€ (14,9%)
Huhtikuu 1087,9€ (33,7%)
+____________________
                 4466,91€ (33,7 %), joka on keskimäärin 893€/kk.

maanantai 2. toukokuuta 2016

Fortumin (FUM1V) Q1 tulos oli mitään sanomaton

Salkussani oleva energiayhtiö Fortum julkaisi Q1 tuloksensa 28.4.2016. Fortum bisnes on muuttunut merkittävästi sähkönsiirtoverkkojen myymisen jälkeen ja muodostuu nykyisin vain energian tuotannosta ja myynnistä sekä asiantuntija palveluiden myynnistä. Mennäänpä sitten tarkempiin kvartaalituloksen lukemiin ja verrataan arvoja vuoden takaiseen kvartaaliin:
Liikevaihto 989 M€ (- 4,9 %)
Liikevoitto (EBIT) 369 M€  (+ 5,4 %)
EPS 0,37€ (+ 12,1 %).

Liikevaihto laski, mutta liikevoitto ja EPS kasvoivat. Vertailukelpoinen EPS olisi ollut 0,29€, kun se viime vuonna oli 0,32€, joten laskua siihen tuli 9,4%. Pitkä investointiohjelma Venäjällä valmistui vihdoin ja Fortumilla on nyt 2226 MW CSA:n mukaista kapasiteettia ja 2257 MW CCS:n mukaista kapasiteettia. Fortum osti puolalaisen Duon S.A:n, joka myy sähköä ja kaasua. Taseessa oli likvideja varoja 8228 M€ ja nettokassan suuruus oli 2158 M€. Omaa pääomaa oli 15,97 € per osake. Pohjoismaissa saavutettu sähkön tukkumyyntihinta oli 30,7 €/MWh, keskimääräinen systeemihinta Nordpoolissa oli samaan aikaan 24,0 €/MWh. Venäjällä saavutettu sähkön tukkumyyntihinta oli 1666 RUB/MWh, keskimääräinen sähkön spot-hinta venäjällä oli samaan aikaan 1018 RUB/MWh. 60 % vuoden 2016 tukkumyynnistä pohjoismaissa on suojattu 30 €/MWh tasolle ja vuoden 2017 myynnistä 30 % tasolle 28€/MWh.

Oma ostohinta: 12,73€ jolle P/E = 19,29 ja osinkotuotto = 3,37 % (oletus EPS=0,66€, POR=65%).
Arvo käyttäen 12 % tuottovaatimusta:
DCF-arvo (g = 0,0 % 1-5v, terminal g = 2 %) = 6.2€
DDM-arvo (g = 2,0 %) = 4,29€.

Kummassakaan arvostuksessa ei ole huomioitu sitä, että Fortumin tase on ylikapitalisoitu noin 5,4€ per osake. Laskemalla tuon pääoman mukaan, niin arvoksi saadaan 9,69€-11,6€. Jos kassa saadaan sijoitettu kahden vuoden sisällä Fortumin tavoitteen mukaisella 10 % tuottotasolla, niin 2019 lähtien EPS on noin 1,2€. Mielestäni tässä on myös monia pitkän aikavälin arvonluonti ajureita, jotka realisoituessaan nostavat merkittävästi Fortumin nykyisten liiketoimintojen ja tulevien sijoitusten tuloksentekokykyä (OL3, Venäjä, vesivoiman säädettävyyden arvon kasvu, pohjoismainen sähkönhinta).

lauantai 30. huhtikuuta 2016

Gileadin (GILD) Q1 tulos oli pettymys markkinoille

Salkussani oleva lääkeyhtiö Gilead Sciences julkaisi Q1 tuloksensa 28.4.2016. Gileadin bisnes keskittyy kahteen erittäin menestyneeseen lääkkeeseen: Sovaldi ja Harvoni. Molemmat lääkkeet on suunniteltu hoitamaan C-hepatiittia, joka on viruksen aiheuttama infektio maksassa. Tässä lyhyet esittelyt lääkkeistä:

Sovaldin vaikuttava aine on sofosbuviiri, jota annetaan hoidettaessa hepatiitti C -virusinfektiota 18-vuotiailla tai sitä vanhemmilla aikuisilla. Tämä lääke vaikuttaa vähentämällä hepatiitti C -virusten määrää elimistössä ja poistamalla viruksen ajan kuluessa verestä.

Harvoni on lääke, joka sisältää vaikuttavia aineita ledipasviiria ja sofosbuviiria samassa tabletissa. Sitä annetaan hoidettaessa kroonista (pitkäaikaista) hepatiitti C‑virusinfektiota 18‑vuotiailla tai sitä vanhemmilla aikuisilla. Lääkkeen vaikuttavat aineet estävät yhdessä kahden sellaisen proteiinin toiminnan, joita virus tarvitsee kasvaakseen ja lisääntyäkseen, mahdollistaen näin infektion poistumisen pysyvästi kehosta.

Mennäänpä sitten tarkempiin kvartaalituloksen lukemiin ja verrataan arvoja vuoden takaiseen kvartaaliin:
Liikevaihto M$7794 (+ 2,6 %)
Liikevoitto (EBIT) M$4732  (-12,2 %)
EPS $2,58 (- 11,3 %).

Liikevaihto kasvoi, mutta liikevoitto ja osakekohtainen tulos laski. Liikevaihto laski USA:ssa ja Euroopassa, mutta kasvoi Japanissa ja muilla kansainvälisillä markkinoilla. Virusvastaiset lääkkeet (Harvoni, Sovaldi, Truvada ja Genvoya) olivat noin 90 % koko liikevaihdosta. Liikevoiton lasku johtui myytävien tuotteiden hankintakulujen noususta $310 miljoonalla $1,2 miljardiin (n. 35%). Lisäksi liikevoiton lasku johtui T&K-kulujen kasvusta noin $600 miljoonalla (n. 82%) ja yleisten kulujen kasvusta noin $40 miljoonaa (n. 5%). Mielestäni kulujen nousu oli täysin odotettavissa, sillä T&K-kulut lääkealalla ovat perinteisesti olleet noin 15 - 20 % liikevaihdosta. Kassassa oli käteistä $21,3 miljardia. Kvartaalin aikana omia osakkeita ostettiin takaisin $8 miljardilla, jolla osakemäärää saatii tiputettua 7%. Osinkoja maksettiin kvartaalin aikana $0,43 per osake eli yhteensä noin $600 miljoonaa. Osinkoa nostettiin noin 10 %:lla ensi kvartaalille $0,47 tasolle. Velkaa taseessa on kvartaalin lopussa $22,8 miljardia. Yksi juttu herätti huomiota: miksi ihmeessä Gilead ei julkaise kassavirtalaskelmaa? Historiallisesta tämä ei ole ollut hyvä juttu (esim. Enron). Gilead piti ohjeistuksensa ennallaan eli liikevaihdon odotetaan vuodelta 2016 olevan $30-31 miljardia, josta nettoliikevoitto noin $16,5 miljardia. Tämä tarkoittaa omien osakkeiden takaisinostojen jatkuessa (oletus $10 miljardilla loppu vuoden aikana nykyisellä $88 kurssilla), että osakekohtainen tulos olisi $13,7 vuoden lopun osakemäärällä laskettuna.

Oma ostohinta: $118,32, jolle P/E = 9,57 (forward-P/E =10,78) ja osinkotuotto = 1,45 %.
Arvo käyttäen 12 % tuottovaatimusta:
DCF-arvo (g = 0,0 % 1-5v, terminal g = 2 %) = $103,04 (ohjeistuksen mukainen EPS -> $128,96)
DDM-arvo (g = 10 %) = $86.

Olen muutaman kerran aiemmin maininnut, että Gilead on erityistarkkailussa, koska olin alkujaan hankkinut sen väärin perustein salkkuuni. En tiedä mitä markkinat oikein odottivat Gileadilta, mutta kurssi romahti yli 10 %. Mielestäni tulos oli vakuuttava, sillä liikevaihto pysyi hyvällä tasolla.  Itse olin valmistautunut liikevaihdonkin hidastumiseen. Nettomarginaali oli kvartaalin aikana 45,8% ja tämä vaikuttaa kestävältä, mutta ohjeistusta huonommalta. Tämän sijoituksen menetyksen tulee lyhyellä aikavälillä määräämään Harvonin ja Solvadin myynti ja niistä saatavat katteet. Pitkällä aikavälillä menestymisen tulee määräämään Gileadin kyky investoida kassaa, velkaa ja kassavirtaansa sekä T&K:hon että yritysostoihin. Katsotaan nyt tämä vuosi vielä pidemmälle, että miten bisnes kehittyy ja tehdään päätös myöhemmin ihan rauhassa.

keskiviikko 27. huhtikuuta 2016

Aflacin (AFL) Q1 tulos oli positiivinen

Salkussani oleva vakuutusyhtiö Aflac julkaisi Q1 tuloksensa 26.4.2016. Aflacin bisnes on maantieteellisesti kaksiosainen: liikevaihdosta tulee noin 70 % Japanista ja loput 30 % tulee Pohjois-Amerikasta. Tästä johtuen Aflacin dollarimääräinen tulos on hyvin paljon riippuvainen dollarin ja jenin välisestä valuuttakurssista. Mennäänpä sitten tarkempiin kvartaalituloksen lukemiin ja verrataan arvoja vuoden takaiseen kvartaaliin:
Liikevaihto M$5451 (+ 4,3 %)
Liikevoitto (EBIT) M$1117  (+ 10,4 %)
EPS $1,74 (+ 15,2 %).

Liikevaihto ja liikevoitto nousi ja tämä johtui lähinnä positiivisesta valuuttakurssikehityksestä. Keskimääräinen jeni/dollari-kurssi oli 3,3 % matalampi kuin Q1/2015. $600 miljoonalla ostettiin takaisin 10,2 miljoonaa osaketta, jonka ansiosta EPS kasvoi liikevoittoa nopeammin. Lisäksi Aflac arvioi, että loppu vuoden aikana käytetään vielä $800 miljoonaa omien osakkeiden ostoon. Osakemäärä on vähentynyt vuoden takaiseen nähden 4,3 %. Osinkoa maksettiin $0,41 kvartaalin aikana, joka antaa osingon maksusuhteeksi erittäin matalan 23 %. Oma pääoma kasvoi viime vuoteen nähden mukavasti ollen kvartaalin lopulla $48,22 per osake. Oman pääoman tuotto oli 15,5 %, mikä on viime vuosina pysynyt historiaan nähden (20%) hieman matalammalla noin 15 % tasolla. Osakekohtaista tulosta odotetaan edelleen koko vuodelta $6,17 - $6,41 olettaen, että jeni/dollari-kurssi on tasolla 121 (Q1:llä oli keskimäärin 115,3). Matalat korot ovat aiheuttaneet ongelmia kassavirtojen sijoittamisessa siten, että samaan aikaan pidettäisiin konservatiivistä allokaatiota. Vaikka floatin sijoitustuotot tyrehtyisivät, niin pelkkä vakuutusliiketoiminta on pitkään pysynyt erittäin kannattavana. Tätä voi tarkastella yhdistetyn kulusuhteen (combined ratio) kautta, mikä on pysynyt loistavalla tasolla ollen viime vuosina välillä 85-90 %. En saanut laskettua sitä osarin luvuista, koska tiedot ovat niin suppeat.

Oma ostohinta: $55,65, jolle P/E = 9,51 (forward-P/E =8,85) ja osinkotuotto = 2,95 %.
Arvo käyttäen 12 % tuottovaatimusta:
DCF-arvo (g = 0,0 % 1-5v, terminal g = 2 %) = $57,67
DDM-arvo (g = 6,3 %) = $28,77.

torstai 21. huhtikuuta 2016

Koneen (KNEBV) Q1 tulos oli hyvä

Salkussani oleva hissiyhtiö Kone julkaisi Q1 tuloksensa 21.4.2016. Koneen bisnes on jo monta vuotta kasvanut voimakkaasti Kiinassa olevan suuren läsnäolon takia. Koneen liiketoiminta jakaantuu uusiin laitteisiin ja palveluihin (huolto ja modernisointi). Tämä kvartaali taisi olla ensimmäinen vuosiin, kun saadut tilaukset laskivat edelliseen vuoteen verrattuna. Mennäänpä sitten tarkempiin kvartaalituloksen lukemiin ja verrataan arvoja vuoden takaiseen kvartaaliin:
Liikevaihto 1748 M€ (+ 3,4 %)
Liikevoitto (EBIT) 221,4 M€  (+ 4,5 %)
EPS 0,37€ (+ 27,6 %).

Liikevaihto ja liikevoitto kasvoivat ja niin kasvoi myös osakekohtainen tulos. Kuten jo sanoin, niin saadut tilaukset laskivat 5,4 %. Kokonaisuudessaan tilauskanta kasvoi vuoden vaiheeseen nähden ollen kvartaalin lopulla 8,53 miljardia euroa. Tilaukset laskivat erityisesti uusien laitteiden osalta ja erityisesti Aasian ja tyynenmeren alueella. Saatujen tilausten kate pysyi kuitenkin hyvällä tasolla. Saadut ennakkomaksut paransivat nettokäyttöpääomaa ja kvartaalin lopulla nettovelkaa oli noin -1,04 miljardi euroa. Tase on siis erittäin vahva. Tärkeä osa Konetta on stabiili huoltoliiketoiminta, jonka osuus liikevaihdosta on 38 % ja se kasvoi 4,7 %. Kone arvioi edelleen, että vertailukelpoisin valuuttakurssein koko vuoden 2016 liikevaihto kasvaa viime vuoteen nähden 2 - 6 % ja koko vuoden 2016 liikevoiton arvioidaan olevan välillä 1,22 - 1,32 miljardia euroa valuuttakurssien pysyessä Q1:n tasolla.

Oma ostohinta: 32,74€ jolle P/E = 16,29 ja osinkotuotto = 4.28 %.
Arvo käyttäen 12 % tuottovaatimusta:
DCF-arvo (g = 8,0 % 1-10v, terminal g = 2 %) = 30,8€
DDM-arvo (g = 8,0 %) = 35€.

On esitetty spekulaatiota, että Kone varautuu tasetta vahvistamalla suurempaan yritysostoon esim. Toshiban hissiliiketoiminnan ostoon. Mielestäni tämä ei ole järkevää varsinkaan tällä hetkellä, kun viime vuosien suurin kasvuajuri Kiina yskii. Viime vuosien hyvä tuloksentekokyky ja jatkuva kasvu on huonossa tilanteessa voinut sokaista hallituksen ja pääomistajan. Tässä piilee vaara, että isolla ostolla tuhotaan loistavassa kunnossa oleva tase ja lisäksi velkaantuminen kaventaa tulosta korkokulujen kasvaessa. Näkisin itse paljon mielummin, että pitkäjänteisesti pyritään kasvattamaan huoltoliiketoimintaa orgaanisesti tai pienemmillä yritysostoilla. Siinä ohella ylimääräinen käteinen voidaan hyvin jakaa omistajien taskuihin osinkojen muodossa varsinkin jos hyviä T&K tai muita investointikohteita ei vastaan tule.