Seurantalistani

Päivitetty 14.09.2018

Olen muodostanut oman seurantalistani osinkoyhtiöistä, jotka olen valinnut erittäin kattavasta osinkoa kasvattaneiden yhtiöiden listasta: http://www.dripinvesting.org/tools/tools.asp Valinnan jälkeen listoille on päätynyt useita osinkoaristokraatteja ja monia osinkohaastajia sekä kourallinen muita DGI-osakkeita (tähän joukkoon sisältyy myös erikoistapauksia, joita ei löydy drip listalta). Edellä mainittujen lisäksi vastaan on tullut muita osinkoyhtiöitä pohjoismaista.

Listat sisältävät myös jo salkussani olevia osinkoyhtiöitä, jotka on värikoodattu.

Yhteensä seurantalistani muodostuu siis nejästä eri listasta, joissa on yhteensä hieman yli sadan eri firman osaketta. Eiköhän näissä riitä analysoitavaa vähäksi aikaa. Listat saattavat elää ja koitan jatkossa päivittää niitä tälle sivuille useita kertoja vuodessa.

Alla seurantalistani jaoteltuna yllä esitetyllä periaatteella:


Osinkoaristokraatit (+25 vuotta)
TikkeriNimiHinta nytP/E (TTM)
MMM3M209.0523.65
AFLAflac46.7012.59
AOSA. O. Smith59.0725.29
APDAir Products & Chemicals167.6321.95
MOAltria61.4616.01
AWRAmerican States Water60.8437.05
WTRAqua America37.8326.94
ADPAutomatic Data Processing146.9240.17
BDXBecton Dickinson261.0074.09
CLXClorox151.2126.81
KOCoca-Cola45.8333.34
CSVIComputer Services52.9023.22
CLColgate-Palmolive68.1624.25
DOVDover88.0019.70
EVEaton Vance52.3216.70
EMREmerson Electric77.7524.28
ERIEErie Indemnity127.7430.72
GPCGenuine Parts101.6320.75
FULHB Fuller56.4539.55
HRLHormel Foods42.1825.39
ITWIllinois Tool Works142.8019.25
JNJJohnson & Johnson139.8925.53
KMBKimberly Clark116.0523.57
MKCMcCormick131.2832.46
MCDMcDonalds162.4020.97
MDTMedtronic96.9541.79
PHParker-Hannifin184.6817.42
PEPPepsi114.9920.99
PGProcter & Gamble83.4521.45
SWKStanley Black & Decker147.3621.15
SYYSysco73.6028.58
TROWT. Row Price Group109.1716.13
VFCVF91.2128.53
Keskiarvo26.67
Osinkohaastajat (+10 vuotta)
TikkeriNimiHinta nytP/E (TTM)
ACNAccenture172.0725.92
BROBrown & Brown31.3420.43
CNICanadian National Railway86.9411.45
CATCaterpillar145.5415.95
CHDChurch & Dwight59.4527.45
CMPCompass Minerals62.9026.97
CSXCSX73.1824.35
CMICummins142.2612.33
ECLEcolab156.5432.20
FDSFactSet Research Systems234.1832.66
FASTFastenal59.0025.78
FDXFedEx253.1723.39
FLOFlowers20.5546.58
GISGeneral Mills47.5917.33
IBMIBM148.9512.18
KKellogg74.8014.71
MSFTMicrosoft112.9128.99
NKENike83.4734.67
PXPraxair159.1925.86
RSGRepublic Services74.7527.82
SYKStryker173.0734.25
TXNTexas Instruments105.7224.22
TJXTJX Companies108.9824.04
TRVTravelers128.8316.42
UTXUnited Technologies135.5218.64
VVisa147.6340.71
YUMYum! Brands88.4915.16
Keskiarvo24.46
Muut DG osakkeet (+5 vuotta tai erikoiskohteet)
TikkeriNimiHinta nytP/E (TTM)
ABTAbott Laboratories68.5052.39
AAPLApple226.4119.64
BLKBlack Rock468.9818.08
AVGOBroadcom235.4291.96
CSCOCisco47.2422.01
CMECME Group172.3132.38
DFSDiscover Financial Services77.1010.30
DNKNDunkin' Brands76.0231.30
EXPEExpedia130.4181.51
FLIRFlir Systems63.2440.54
GTGoodyear Tire & Rubber23.3610.22
HOGHarley-Davidson44.5513.73
HSYHershey106.6022.63
HONHoneywell165.7138.25
ICEIntercontinental Exchange77.3625.97
MAMastercard217.2241.85
MCOMoody's179.2641.24
ORCLOracle48.9619.07
ROKRockwell Automation188.3727.49
SBUXStarbucks54.8916.63
USBUS Bankcorp54.0216.42
DISWalt Disney110.6716.41
WDFCWD-40176.6543.01
SWKSSkyworks Solution87.2113.75
GILDGilead Science74.1212.67
THOThor Industries94.6210.35
GNTXGentex23.1513.59
Keskiarvo29.01
Pohjoismaiset DG osakkeet
TikkeriNimiHinta nytP/E (TTM)
VAIASVaisala18.8520.56
LAT1VLassila Tikanoja16.3019.04
WRT1VWärtsilä16.7026.02
HUH1VHuhtamäki27.5114.90
KNEBVKone45.7025.93
NRE1VNokian Renkaat34.6319.98
FORTUMFortum21.9016.20
SIILISiili Solutions11.9521.95
BETS-BBetsson66.2511.66
SHB-ASvenska Handelsbanken A106.3012.23
SHB-BSvenska Handelsbanken B105.8012.17
HM-BHennes & Mauritz122.2015.06
BUFABBufab103.0016.34
NDA-SEKNordea96.7011.18
ASSA-BAssa Abloy185.6062.87
NIBE-BNibe Industries108.7529.98
NOVO-BNovo Nordisk308.4519.32
PNDORAPandora375.807.51
Keskiarvo20.16

Alla vielä listoilta poistuneet yhtiöt, jotka eivät ole täyttäneet strategiani mukaisia kriteerejä. Useimmat yritykset tällä listalla eivät täyttäneet nettomarginaali > 10% kriteeriäni.

Strategiaan sopimattomat yritykset
TikkeriNimiHinta nytP/E (TTM)
CVSCVS Healt77.0852.75
WMWaste Management92.0314.47
HBIHanesbrands17.5712.95
TGTTarget88.0817.63
WBAWalgreens Boots Alliance70.4816.32
WMTWalmart95.1257.02
SJMJ M Smucker110.9321.92
AXPAmerican Express108.6615.94
MGAMagna International53.718.35
OMCOmnicom Group69.3112.79
PAGPenske Automotive Group52.5410.62
TSCOTractor Supply88.6122.77
UPSUnited Parcell service119.7021.11
WFCWells Fargo55.0015.81
COSTCostco Wholesale241.2736.99
PROTCTProtector Forsikring53.2013.71
GJFGjensidige Forsikring135.717.61
SAMPOSampo44.1910.28
TIK1VTikkurila13.48101.65
Keskiarvo25.30

5 kommenttia:

  1. Hei

    Hieno lista, kiitos hyvistä vinkeistä. Itselläni on vähän samanlainen, mutta ei esimerkkinä velalle yhtä jyrkkää rajaa. Minulla on osingon kasvattajissa sellainen ehto, että osingon kasvu+osinkotuotto>12% ja ROE>12%. Mistä rajat? Tavoite pärjätä indeksille ja noiden pitää minusta olla hyvillä osingon maksajilla paremmat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kai huomasit, että "tällä hetkellä seuraavat yritykset" on kirjoitettu maaliskuussa?

      Monilla yrityksillä historiallinen osingonkorotus vauhti ollut jo yksinään yli 12% rajasi, miten toimit silloin? Arvioitko tulevaa korotusvauhtia, joka olisi kestävällä pohjalla?

      Poista
    2. Jos osingon kasvu on 12% ja yhtiö maksaa osinkoa niin kriteeri on läpäisty ja pääsee seuranta listalleni. Ts. snoen yhtiöiden tietoja on syötetty exeliin ja siellä suodatan pois ne joilla ko. lukema on alle 12%.

      Poista
  2. Saisko firmojen tunnusten sijaan firmojen nimet?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lista päivitetty 25.6.2018. Myös yritysten nimet, päivitys ajankohdan hinnat ja p/e luvut.

      Poista