Osinkoseurantalista

Päivitetty 25.06.2018

Olen muodostanut oman seurantalistani osinkoyhtiöistä, jotka olen valinnut erittäin kattavasta osinkoa kasvattaneiden yhtiöiden listasta: http://www.dripinvesting.org/tools/tools.asp Valinnan jälkeen listoille on päätynyt 33 osinkoaristokraattia ja 32 osinkohaastajaa. Listat sisältävät myös jo salkussani olevia osinkoyhtiöitä ja ne löytyvät tämän sivun lopusta.

Edellä mainittujen lisäksi vastaan on tullut muita todennäköisesti DGI-strategiaani sopivia yrityksiä. Osa näistä on jenkkilästä, mutta tällä listalla on myös pohjoismaisia yrityksiä. Tähän listaan kuuluu myös salkussani olevat osakkeet, joita en ole tähän DGI-strategiaani vielä analysoinut kunnolla. Tämä osa seurantalistaani koostuu 48 osinkoyrityksestä.

Yhteensä seurantalistani muodostuu siis kolmesta eri listasta, joissa on yhteensä 113 eri firman osaketta. Eiköhän näissä riitä analysoitavaa vähäksi aikaa. Listat saattavat elää ja koitan jatkossa päivittää niitä tälle sivuille useammin kuin kerran kahdessa vuodessa (viime päivityksen tein vuonna 2016, hitto että aika lentää nopeasti).

Olen asettanut seuraavat 6 kriteeriä strategiani mukaisesti, jolla pyrin rankkaamaan yrityksiä entistä suppeammaksi listaksi ja sitä kautta valikoimaan niitä salkkuuni:
Kriteeri 1: ROE > 15 % (pitkän aikavälin keskiarvo 10v)
Kriteeri 2: Nettomarginaali > 10 % (pitkän aikavälin keskiarvo 10v)
Kriteeri 3: ROE ja NpM > 0 % (finassikriisin aikana ja jokaisena viimeisenä 10 vuotena)
Kriteeri 4: Osingonmaksu suhde < 70 %
Kriteeri 5: Velka/oma pääoma < 100 % tai EBIT/korkokulut > 10
Kriteeri 6: Efektiivinen osinkotuotto > 1 %

Alla seurantalistani jaoteltuna yllä esitetyllä periaatteella. Vaalean harmaalla olen merkinnyt jo salkussani olevat yritykset ja turkoosin sinisellä ne, jotka vaikuttavat tällä hetkellä kiinnostavilta ja aion analysoida ne lähiaikoina.


Osinkoaristokraatit
TikkeriNimiHinta nytP/E (TTM)
MMM3M195.0323.36
AFLAflac44.2312.52
APDAir Products & Chemicals156.7426.19
AWRAmerican States Water58.2532.06
WTRAqua America34.8725.40
ADPAutomatic Data Processing137.9035.32
BDXBecton Dickinson235.47323.89
CLXClorox131.8923.92
KOCoca-Cola43.5137.54
CSVIComputer Services49.1521.70
CLColgate-Palmolive64.8624.29
DOVDover72.9116.00
EVEaton Vance53.1718.47
EMREmerson Electric69.6625.71
ERIEErie Indemnity121.0629.04
GPCGenuine Parts92.2019.86
FULHB Fuller53.4149.90
HRLHormel Foods36.8522.84
ITWIllinois Tool Works140.6719.69
JNJJohnson & Johnson122.8522.67
KMBKimberly Clark102.9420.14
MKCMcCormick106.0627.15
MCDMcDonalds160.1221.23
MDTMedtronic86.3242.33
PHParker-Hannifin155.2317.20
PEPPepsi109.0021.30
PGProcter & Gamble77.5018.39
SYYSysco67.9527.31
TROWT. Row Price Group120.7918.59
TGTTarget77.0416.31
VFCVF81.4126.32
WBAWalgreens Boots Alliance67.4616.12
WMTWalmart86.2729.52
Keskiarvo33.71



Osinkohaastajat
TikkeriHinta nytP/E (TTM)
ACNAccenture157.5526.71
BROBrown & Brown28.1016.19
CNICanadian National Railway80.1411.24
CAHCardinal Health53.6921.71
CATCaterpillar137.0417.91
CHDChurch & Dwight51.3826.20
COSTCostco Wholesale211.3932.42
CSXCSX64.8625.45
CMICummins134.7012.57
CVSCVS Healt71.7514.23
ECLEcolab138.7730.10
FDSFactSet Research Systems209.4530.29
FASTFastenal50.0824.19
FDXFedEx236.1521.93
FLOFlowers20.5546.80
GPSGap33.5714.64
GISGeneral Mills45.5815.85
IBMIBM139.3111.73
SJMJ M Smucker107.615.80
KKellogg68.2716.96
MSFTMicrosoft98.9527.48
NKENike72.5931.40
OMIOwens & Minor17.5839.81
PXPraxair155.6826.33
RSGRepublic Services69.5727.06
SYKStryker170.4234.82
SBUXStarbucks50.6516.08
TXNTexas Instruments110.2627.60
TRVTravelers123.4415.36
UTXUnited Technologies124.4119.12
WMWaste Management81.7013.57
YUMYum! Brands79.0314.24
Keskiarvo22.37


Muut DG osakkeet
TikkeriHinta nytP/E (TTM)
WFCWells Fargo53.4914.98
HOGHarley-Davidson41.8912.82
HBIHanesbrands21.7615.15
ICEIntercontinental Exchange74.2725.60
CMECME Group166.6334.12
HSYHersey93.5820.42
PAGPenske Automotive Group47.8910.47
TJXTJX Companies94.9822.50
OMCOmnicom Group75.5114.46
AMGNAmgen185.3516.05
CMPCompass Minerals65.6527.62
ROKRockwell Automation165.6023.66
AVGOBroadcom253.199.99
BKNGBooking Holdings2060.7041.28
PYDSPayment Datasystems1.65
UVEUniversal Insurance34.9010.23
PGRProgressive60.7119.91
CBChubb124.9114.17
SAMPOSampo (If, Topdanmark)41.4810.60
ADMAdmiral Group plc46.1823.72
PROTCTProtector Forsikring68.1012.31
GJFGjensidige Forsikring129.416.40
VAIASVaisala21.5023.95
LAT1VLassila Tikanoja16.0819.71
WRT1VWärtsilä16.4325.71
HUH1VHuhtamäki31.3817.18
SHB-ASvenska Handelsbanken97.5812.04
SHB-BSvenska Handelsbanken103.0012.72
HM-BHennes & Mauritz137.9415.55
BUFABBufab111.8018.85
NDA-SEKNordea85.2011.11
SANDSandvik4.40220.00
GETI-BGetinge81.4242.84
ASSA-BAssa Abloy187.1023.98
NIBE-BNibe Industries92.0026.57
VVisa132.1837.97
TSCOTractor Supply75.9922.01
DISWalt Disney104.9616.41
SWKSSkyworks Solution97.0015.89
GILDGilead Science70.8410.42
KNEBVKone44.5224.07
NRE1VNokian Renkaat34.7421.48
FORTUMFortum19.6119.05
SIILISiili Solutions11.9520.94
TIK1VTikkurila14.4459.81
NOVO-BNovo Nordisk300.3519.11
PNDORAPandora481.509.58
BETS-BBetsson53.779.47
Keskiarvo24.53

5 kommenttia:

  1. Hei

    Hieno lista, kiitos hyvistä vinkeistä. Itselläni on vähän samanlainen, mutta ei esimerkkinä velalle yhtä jyrkkää rajaa. Minulla on osingon kasvattajissa sellainen ehto, että osingon kasvu+osinkotuotto>12% ja ROE>12%. Mistä rajat? Tavoite pärjätä indeksille ja noiden pitää minusta olla hyvillä osingon maksajilla paremmat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kai huomasit, että "tällä hetkellä seuraavat yritykset" on kirjoitettu maaliskuussa?

      Monilla yrityksillä historiallinen osingonkorotus vauhti ollut jo yksinään yli 12% rajasi, miten toimit silloin? Arvioitko tulevaa korotusvauhtia, joka olisi kestävällä pohjalla?

      Poista
    2. Jos osingon kasvu on 12% ja yhtiö maksaa osinkoa niin kriteeri on läpäisty ja pääsee seuranta listalleni. Ts. snoen yhtiöiden tietoja on syötetty exeliin ja siellä suodatan pois ne joilla ko. lukema on alle 12%.

      Poista
  2. Saisko firmojen tunnusten sijaan firmojen nimet?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lista päivitetty 25.6.2018. Myös yritysten nimet, päivitys ajankohdan hinnat ja p/e luvut.

      Poista